Arama
Filtrele
Kapat
RSS

Blog

Ağırlık Kemerlerini Ne Zaman ve Nasıl Kullanmalı?

Ağırlık Kemeri

Ağırlık kemerleri genellikle ağır hareketler yapan vücutçular için tavsiye edilen bir aksesuardır ve amacı sporcunun belin ve omurgasını sabitler, karın kaslarına destek olarak ağırlık kaldırmada yardımcı olmaktadır. Böylece gelişiminize uzun vadede katkı sağlamaktadır.

Ağırlık Kemeri Ne Zaman Kullanılmalıdır ?

Ağır bileşik hareketler ve omurgaya direk yük bindiren hareketlerde kullanılabilir, yani Deadlift, Squat, BB Overhead Press gibi hareketlerde kullanılabilir.

Kemeri tüm antremanda, her harekette kullanmak yarardan çok zarar verebilmektedir. Zorlama gerektirmeyen antremanlarda kullanmak karın kaslarında zayıflamaya yol açabilmektedir. Bu da performans düşüklüğüne yol açabilir ve daha sonra sakatlıkları tetikleyebilir. Eğer devamlı kemer kullanan bir sporcu iseniz kemer kullanımını kademeli ve antrenör eşliğinde azaltmalısınız.

Ağırlık Kemeri Nasıl Kullanılmalıdır ?

Ağırlık kemerlerini mümkün olduğunca sıkarak vücudunuzu destekleyecek şekilde takmalısınız. Bu sıkma durumu ama sizin nefes almanızı, konuşmanızı, hareketlerinizi, yürüşüğünüzü bozacak şekilde çok sıkı olmamalıdır. Ağırlık kemeri hafif antremanlarda ve bel, omurga desteği gerektirmeyen antremanlarda kullanılmamalıdır.

Spor Sever Arkadaşlar için Alınabilecek Son Dakika Hediyeleri

Kablosuz Kulaklık

Kulaklıklarınızın koşu bandındayken veya ağırlıkları kaldırırken karışması kadar sinir bozucu bir şey yoktur. Ve eğer kadınsanız, cepsiz şort ve taytlarla telefonuzu spor yaparken nereye koyabilirsiniz. Kablosuz kulaklık ile telefonunuzu bir yere bırakabilirsiniz ve özgürce müzik dinlerken sporunuzu yapabilirsiniz. Ama sakın telefonunuzu unutmayın.

İyi Bir Spor Çantası

Devamlı spor salonuna, antremana giden bir arkadaşınız mı var? Neredeyse her gün kullanabileceği bir hediye alın. Spor çantası ile işten, evden spor salonuna, ordan da istediği yere kolaylıkla gidebilir. Ekstra bölmeleri olmasına dikkat edin, ayakkabılar ve spor sonrası kıyafetleri diğer eşyalarla karışmasın ve temiz kalsınlar.

Taşınabilir Mat

Arkadaşınıza alacağınız taşınabilir mat ile her yerde sporunu yapabilir. Kolaylıkla taşıyabileceği bu mat ile ister evde, ister spor salonunda, isterse açık havada parkta sporunu yapabilir.

Matara

Spor yaparken elinizin altına her zaman su bulunması gerekmektedir. Arkadaşınıza alacağınız matara ile hem spor yanından ayıramayacağı bir hediye vermiş olursunuz hem de çok sık kullanılan pet şişelerin kullanılmasını engelleyerek çevre duyarlılığına katkı sağlamış olursunuz.

Shaker

Spor yapan biri için önemli olan spordan sonraki 30 dakikada her zaman besleyici öğünler, pişmiş yemekler tüketmek mümkün olmayabiliyor. Bunun için en çok kullanılan  protein tozu için shakerlar arkadaşınız için iyi bir hediye olabilir.

 

Tabata Antremanı

"Tabata Antremanı" adını Japon doktor ve araştırmacı Dr. Izumi Tabata'dan alıyor. Yüksek yoğunluklu kısa süreli çalışmalardan oluşan antreman, diğer antremanlara göre kısa sürse de (4 dakika) yoğunluk nedeniyle dinlenmeyi kısa tutarak vücudu aynı ölçü de çalıştırıyor. Ve antreman kısa sürse de yağ yakımı diğer uzun süreli çalışmalardan daha uzun sürüyor. Antreman bittikten sonra 48 saate kadar yağ yakımı sürüyor. 

4 dakika gibi kısa süre antremanlar 20 saniye çalışma 10 saniye dinlenme süreleriyle toplam 8 setten oluşuyor. 20 saniyelik sürede kendinizi mümkün olduğu kadar zorlayıp 10 saniyelik dinlenmeden sonra tekrar harekete geçiyorsunuz. Tabata egzersinde yapacağınız sabit hareketler internetteki videolarda bunları görebilirsiniz ve Harbinger spor elçisi Jess Allen'ı örnek alabilirsiniz. 

Egzersizler yoğun olduğu için dikkatli yapmak ve kendinizi fazla zorlamamak önemli, aksi durumda ciddi sakatlıklara neden olabilir.

 

BioForm™ Nedir?

BioForm™ parmak ve avuç içine denk gelen ped’lerdir. Bu ped’ler vücut ısısına göre yumuşar ve ağırlık barı ve el arasında en uyumlu şekli alarak konfor ve tutuşu sağlar.

Eldiven üzerinde bulunan kanallar, elin doğal hareketine uygun şekilde tasarlanmıştır. Yani ikinci bir deri gibi düşünülerek form verilmiştir. Elde nasır ve kabarcık oluşumunu engeller.

SPIDERGRIP™ CONTROL sistemi kayganlığı engeller.

BioForm™ modelinde parmak uçları uzatılıp, parmaktaki harekete göre eğim verilerek parmakların daha fazla koruması sağlanmıştır.

DUAL CLOSURE SYSTEM (çift kapatma sistemi) bilekteki cırtlı kapatma, eldiveni elinize en uygun şekilde ayarlayarak ele baskıyı azaltır.

BioForm™ teknolojisinin kullanıldığı eldivenler:

Harbinger BioForm™ Glove resmi Harbinger BioForm™ WristWrap Glove resmi

Harbinger BioForm™ Glove

Harbinger BioForm™ WristWrap Glove

Wash&Dry® Nedir?

Harbinger'in 1998 yılında tanıttığı Wash&Dry® teknolojisi, gerçek deri eldivenlerin de makinede yıkanıp kurutulabileceğini sektöre gösterdi.

Antreman sırasında eldiven üzerinde biriken tuz ve kir eldivenlerin sertleşmesine neden oluyor. Bu gelişme, sektörde gerçekten büyük bir atılım oldu. Wash&Dry® teknolojisine sahip eldivenler çamaşır makinesinde yıkanıp kurutulabildiği için, antreman aralarında sporcuların bekleme süresini kısalttı.

Faydaları

  • Sertleşmiş eldivenlerle çalışmak zorunda kalmazsınız.
  • Gerçek deri eldivenler, her yıkamadan sonra daha esnek ve yumuşak olurlar.

Yıkanabilir Fitness Eldiveni

WristWrap Nedir?

Ağırlık kaldırma eldivenleri için gelmiş geçmiş en güçlü bilek destek sisteminin adı olarak anılan WristWrap, David McCrane tarafından 1988 yılında geliştirilmiştir. Harbinger'in kuruluş yıllarına denk gelen bu buluş, Harbirger'in eldivendeki imzası olmuş ve sektörde liderlik konumuna gelmesinde en büyük katkıyı sağlamıştır.

WristWrap bir pazarlama veya göz boyama hilesi değil gerçekten, işe yarayan bir geliştirmedir ki, Lee Haney gibi şampiyonlar tarafından da tercih edilmektedir.

WristWrap

Nasıl Çalışır?

  • Harbinger'in WristWrap eldivenleri başparmağın üstünde elin yan yüzeyinden başlayarak aşağıya, bileğe doğru çaprazlamasına inerek, bileğin etrafını dolanarak, maksimum bilek desteği oluşturur.
  • Bilek etrafında iki tur dolanır ve ayarlanabilir kanca ve halkadan oluşan kapama sistemi ile tamamen istediğiniz şekilde sıkılığını ayarlayabilirsiniz.

Faydaları

  • Kaldırma sırasında güçlü bilek desteği sağlar.
  • Bilek ve ellerin doğru pozisyonda durmasına yardımcı olur.
  • Gerginliği ayarlanabilir.